tatan
06 بهمن 1401 - 16:13

بازدید دادستان تهران به همراه ۲۰۰ نفر از قضات از زندان تهران بزرگ

دادستان تهران به همراه ۲۰۰ نفر از قضات نواحی دادسراهای تهران و شهرستان های استان تهران، رؤسای دادگاه های بخش های تهران از زندان تهران بزرگ بازدید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران پیرو تاکید رئیس قوه قضاییه مبنی بر بازدید مسئولان قضایی از زندان ها، صبح امروز «پنج شنبه 6 بهمن» به همراه 200 نفر از قضات نواحی دادسراهای تهران از زندان بزرگ تهران بازدید کرد و ضمن استماع درخواست‌های مددجویان به صورت چهره به چهره با آن‌ها دیدار و دستورات مقتضی را صادر کرد.

صالحی در ابتدای این بازدید در نشست با دادستان های عمومی انقلاب شهرستان های استان تهران و روسای دادگاه های عمومی بخش استان تهران، اظهار کرد: یکی از وظایف دستگاه قضایی در حوزه زندان ها و زندانیان؛ نظارت بر جمعیت زندان ها، ملاقات با زندانیان ها، بررسی مشکلات و رسیدگی به درخواست های آنها است.

وی افزود: دستگاه قضایی لازم می‌داند از لحاظ مدیریتی و نظارتی، شاخص‌هایی که مدنظر است مورد کنترل و ارزیابی قرار دهد تا اگر زندانی طبق قانون خواسته های قانونی، تخفیف مجازات، اعسار و سایر تخصیصات قانونی را دارد قضات درخواست ها را مشاهده، بررسی و تصمیم گیری کنند.

دادستان تهران اظهار کرد: بازدید امروز باید کیفی و کارساز باشد و نباید جنبه نمایشی داشته باشد و همکاران و قضات محترم بسیار دلسوزانه، با دقت و احترام با زندانیان به صورت چهره به چهره ملاقات داشته باشند و درخواست های مددجویان را با دقت بررسی کنند.

وی در ادامه گفت: به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی قضات در اسرع وقت درخواست زندانیانی که مشمول تخصیصات قانونی می شوند را رسیدگی کنند و به این مهم توجه داشته باشند که قرار تأمین مناسب برای زندانیان در نظر بگیرند.

وی افزود: در این بازدید که تا بعدازظهر نیز ادامه خواهد داشت بنا داریم که با تمامی زندانیان تهران بزرگ اعم از متهمان و محکومان به صورت چهره به چهره ملاقات داشته و درخواست های زندانیان را بررسی کنیم و درنهایت برحسب درخواست ها تصمیمات مقتضی و قانونی را اعمال کنیم.

دادستان تهران بیان کرد: در ملاقات امروز تعداد 2 هزارو 500 نفر از زندانیان درخواست اعطای تسهیلات قانونی را داشتند که پس از بررسی تصمیمات مقتضی گرفته می شود.تعدادی از این درخواست‌ها لازم است که جهت اعمال به دادگاه ها ارسال شود.همچنین درخصوص تعدادی که مربوط به دادسرا باشد حتما تصمیم گیری می‌کنیم.

صالحی اظهار کرد: 85 نفر از زندانیان تقاضای توبه داشتند که نسبت به ارسال پرونده‌های آن‌ها به مرجع صادر کننده اقدام می‌کنیم. بنا داریم که درخواست ها دقیق بررسی شود تا هر زندانی که درخواست قانونی دارد نسبت به اعمال آن در حد قانون و مقررات اقدام کنیم.

وی در ادامه گفت: بازدید از زندان برنامه مدون و دوره ای است که به صورت مستمر انجام می‌شود تا درخواست های زندانیان بررسی و اعمال مقررات صورت گیرد.

صالحی اظهار کرد: از مواردی که در این بازدیدها مطرح می‌شود بحث اعسار ها است و با توجه به اینکه مقررات رسیدگی به دعوای اعسار خارج از نوبت رسیدگی می‌شود این درخواست‌ها را دریافت و به مراجع مربوطه ارسال می کنیم تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

دادستان تهران گفت: یکی از برنامه های مدنظر این است که طبق قانون و ماده 200 آیین نامه سازمان زندان ها، زندانیانی که مشمول مرخصی پایان حبس می‌شوند را بررسی می‌کنیم و نسبت به آن ها اقدام خواهیم کرد.

در این بازدید علی صالحی دادستان تهران، حشمت‌الله حیات الغیب مدیرکل زندان‌های استان تهران و هیئت قضایی همراه با تمامی زندانیان ملاقات چهره به چهره داشتند و پس از بررسی درخواست‌های آن ها دستورات لازم را صادر کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 999547